1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Petrolde rekor düşüş: % 40

Petrolde rekor düşüş: % 40

petrol

Petrol fiyatları yüzde 40 ile işlem görmeye başladığı 1983’ten beri en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları New York’ta, talepteki tarihi çöküş ile birlikte ham petrol depolarının dolma noktasına yaklaşmasının etkisi ile rekor düşüş gerçekleştirerek varil başına 11 doların altına indi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta yüzde 40 kadar düştü. Sert kaybın büyük kısmı vadesi Salı günü dolacak Mayıs vadeli kontratta gerçekleşti, ancak fiyatlardaki bu çöküş hızla artan petrol bolluğunu ve ABD’nin ana petrol depolama merkezi Cushing, Oklahoma’da petrol stoklarında görülen hızlı artışı yansıtıyor. OPEC + koalisyonunun gelecek ay başlayacak olan rekor üretim kısıntısı buharlaşan talep dikkate alındığında oldukça düşük kalıyor.

Mayıs kontratının vadesinin yaklaşması ile birlikte, traderlar, depolayacak yer olmadığı için petrol teslimatlarını almaktan kaçınmak amacıyla, pozisyonlarını Haziran vadeli kontrata çeviriyorlar. Bunun sonucu en yakın vadeli iki kontrat arasındaki fiyat farkı 10 doları aşarak daha önce görülmemiş seviyelere tırmandı.

Petrol fiyatlarındaki zayıflığa ilişkin işaretler her yerde var. Teksas’taki bazı alıcılar bazı petrol akışları için 2 dolara kadar daha az fiyat veriyorlar ve bu durum, Amerikalı üreticilerin yakında müşterilerine petrollerini almaları için para ödeme ihtimalini yükseltiyor. Çin Cuma günü onlarca yıl sonra ilk kez ekonomisinin küçüldüğünü duyururken, bu durum, henüz koronavirüs kaynaklı kısıtlamaların kaldırılmadığı ABD ve Avrupa’da olacakların bir öncü göstergesi olarak nitelendiriliyor.

Hedge fon yöneticisi Pierre Andurand, “Stoklar ve boru hatları ağına kadar doluyken, fiyatlarda aşağı yönde bir sınır yok,” dedi ve “Negatif fiyatlar mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü yüzde 40 ile kontratların işlem görmeye başladığı 1983’ten beri en büyük düşüşünü gerçekleştirerek varil başına 10.96 dolar ile 1998’den beri en düşük seviyesini gördükten sonra sonra biraz toparlandı ve Londra saati ile 13:13’te yüzde 35 aşağıda 11.95 dolar seviyelerindeydi.

Haziran vadeli WTI ise yüzde 13 düşerek 21.80 dolara indi.

Kaynak: Bloomberg

Yorum Yap

Yorum Yap