Garanti BBVA, toplumsal cinsiyet eşitliğinde Türkiye ortalamasının üzerinde skor elde etti
 1. Anasayfa
 2. Garanti BBVA

Garanti BBVA, toplumsal cinsiyet eşitliğinde Türkiye ortalamasının üzerinde skor elde etti

0

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yürüttüğü şirket içi politikalar, müşterilerine ve topluma sağladığı katkılar ve çalışmalarla 5’inci kez Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne giren Garanti BBVA, Türkiye ortalamasının üzerinde skor elde etti.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Garanti BBVA, kadınların sosyal ve ekonomik anlamda güçlenmeleri, karar alma mekanizmalarındaki rolünün artması, hem profesyonel hayatta hem de toplum içinde cinsiyet eşitliğinin sağlanması için hayata geçirdiği uygulamalarıyla 2017 yılından beri endekste yer alıyor. Aynı zamanda bu endekse Türkiye’den girmeye hak kazanan ilk şirket olan Garanti BBVA, sürdürdüğü başarısıyla da finans sektöründe öncü rol üstleniyor.

Endekste değerlendirilen kriterler arasında liderlik ve yetenek konularında kadına özel uygulamalar, ücrette cinsiyete dayalı eşitlik, çocuk sahibi çalışanlar için hayata geçirilen uygulamalar, kadın girişimcilere yönelik çalışmalar, ayrımcılık politikası ve şiddeti önleme çalışmaları bulunuyor.

2016 yılında finans sektörüyle başlayan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde bu yıl 11 sektörden 380 şirket yer alırken, Garanti BBVA’nın bünyesinde bulunduğu BBVA da toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla geçen yıla göre skorunu artırdı.

‘Ortalamanın çok üstünde bir skorla 5’inci kez yer almanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz’

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, ‘Garanti BBVA olarak, toplumsal kalkınma ve toplumsal cinsiyet eşitliği için iş dünyasına örnek teşkil eden prestijli bir platformda üst üste ve de ortalamanın çok üstünde bir skorla 5’inci kez yer almanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl ülkemizden sadece 5 şirket endekse girebilirken Garanti BBVA, Türkiye ortalamasının üzerinde bir skor elde etti. Bu durum bizi daha da motive ediyor.’ ifadelerini kullandı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık oluşturmak ve bunu pozitif bir sosyal etkiye dönüştürmek hedefiyle uzun yıllardır çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini bildiren Baştuğ, şunları kaydetti:

‘Kadınların iş yaşamında aktif yer alması ve gerek üretici gerekse profesyonel çalışan kimlikleriyle ülke ekonomisindeki rollerinin artması için ortaya koyduğumuz çabaların bu düzeye gelmiş olması bizi yüreklendiriyor. Kadın ve erkek çalışanlarımızı her türlü insan kaynakları sürecinde cinsiyet ayrımı yapmaksızın değerlendiriyor ve tamamen performansa dayalı bir terfi ve ücretlendirme politikası uyguluyoruz. Bu kapsamda son bir yılda üst yönetimdeki görev değişiklikleriyle kadın yönetici oranımızı yüzde 20’den yüzde 40’a çıkardık. İnsan haklarına tam saygılı bir çalışma ortamı yaratmak hedefiyle kadınlara yönelik ayrımcılığın her türlüsünü kesin olarak yasaklıyoruz. Bu konudaki yaklaşımımızı ‘Etik İlkelerimiz ve İnsan Hakları’ beyanımızda yayınlıyoruz. Ayrıca ‘Cinsel Taciz ve Ayrımcılığı Önleme Politikamız’ ile ayrımcılığın ve tacizin herhangi bir türüne kesinlikle tolerans göstermediğimizi her vesileyle vurguluyoruz. Bu kapsamda, kadın-erkek maaş oranları, doğum izni sonrasında işten ayrılma sayısı, kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında düzenli olarak takip ettiğimiz ve tüm paydaşlarımızla, halka açık bir şekilde raporladığımız pek çok konu var. Bu uygulamalarla Bankamız bünyesinde çalışan kadınların oranı yüzde 56’ya ulaştı.’

Baştuğ , 2021’de çeşitlilik çalışmaları kapsamında çalışanların yöneteceği gruplar kuracaklarını belirterek, ‘Bu gruplar bünyesinde annelik, babalık gibi farklı alanlarda hem ihtiyaçları daha net anlamamız kolaylaşacak hem de çalışanlarımızı alacağımız karar süreçlerine dahil edeceğiz. Kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik adına yaptığımız çalışmalarla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizdeki ve dünyadaki kurumlara örnek olmayı amaçlıyoruz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir