Bankalar 2022 yılında çalışanlarına ne kadar zam yaptı?
 1. Anasayfa
 2. Bankalar

Bankalar 2022 yılında çalışanlarına ne kadar zam yaptı?

0

Enflasyondaki yüksek oranlı artışın sürmesi, çalışan kesimin alım gücünün önemli miktarda düşmesine neden oldu. Artan enflasyon karşısında çalışanını korumak isteyen bankalar, ücretlerde iyileştirmeye gidiyor. Enflasyonun beklenenin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle birçok banka yılbaşını beklemeden ara zam için harekete geçti. Ücret artışlarının yanı sıra, bazı bankalar, yol, yemek ve bayram ikramiyeleri gibi yan ödemelerde de iyileştirmeler yaptıklarını bildirdiler.

Tabii ki bazı bankaların yaptığı ek zamlara “ek zam” demek yanlış olur. Çünkü yaptıkları ek zamları yıl sonundaki artıştan mahsup edeceklerini açıkladılar. Bu bankaların yaptığı zam “ek zam” değil “öne alınmış ödeme” demek daha doğru olacaktır.

Bunun yanı sıra çalışanların sesine kulak tıkayan ve ek zam yapmayan bankalar da var. Tablodan bunu net görebiliriz. Bugün banka çalışanları kira, ulaşım, mutfak masrafı, giyim, yemek gibi harcamalar konusunda hayat pahalılığı karşısında çok zor durumdalar. Bu bankaların üst yönetimleri bu çığlığı duymalılar. Bir an önce yüksek enflasyon altında ezilen banka çalışanlarının seslerine kulak vermeleri gerekmektedir. Bir an önce ek zam kararı alarak çalışanların ekonomik durumlarını düşünmek zorundalar.

Buradan bankalara da örgütlü sendikalara da çağrı yapmak istiyorum. Sendikalar gücünü üyelerinden alır.  Eğer üyelerinizin sorunlarına çözüm bulmazsanız, onların seslerini duymazsanız, bankacıları ücretler konusunda enflasyona karşı korumazsanız orta ve uzun vade de gücünüzü kaybedersiniz. İşveren odaklı değil çalışan odaklı yönetim sergileyen sendikalar tarihte her zaman başarılı olmuşlardır.

Tabloda bankaların yılbaşında verdikleri zamlar, 2022 yılında verdikleri ara zamlar ve yıl içindeki ek ödemeleri yazdım. Bu oranları çalışanlardan derledim. Tabii ki bu oranlara itiraz edenler olabilir. ”Ben bu kadar zam almadım” veya “Benim zam oranım bundan fazla” diyenler muhakkak olacaktır. Çünkü çoğu banka zamlarda unvan ve performans kriterlerini göz önünde bulundurmakta. Tabloyu oluştururken ortalama zam oranlarını yansıtmaya çalıştım.

Richard Branson’un dediği gibi;

Önce müşteri değil;

Önce çalışan,

Eğer çalışanlarınıza iyi davranırsanız;

Onlarda müşterilere iyi davranır.

 • 7
  be_endim
  Beğendim
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 3
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir