Türkiye’deki bankaların büyüklük sıralaması (30 Haziran 2022)
 1. Anasayfa
 2. Genel

Türkiye’deki bankaların büyüklük sıralaması (30 Haziran 2022)

0

Bankalar 2022 yılı ilk yarı solo bilançolarını açıklamasıyla aktif büyüklüleri de belli oldu. Bankalara aktif büyüklük açısından baktığımızda Türkiye’deki en büyük banka Ziraat Bankası’dır.

Ziraat Bankası, 2022 yılı ilk yarısı itibarıyla 1 trilyon 756 milyar lira ile sektörün en büyük aktifine sahip bankası unvanını korudu.

Sektörün en yüksek ikinci aktifine sahip banka VakıfBank oldu. VakıfBank, yıl sonuna göre ilk yarıda aktifini yüzde 27’lik artışla 1 trilyon 282 milyar liraya taşıdı.

İş Bankası ise 1 trilyon 146 milyar liralık aktifle sektörün üçüncü büyük bankası olurken, özel bankalar arasında ise ilk sırada yer aldı. İş Bankası’nın aktif büyüklüğü yıl sonuna göre yüzde 24 arttı. Özel bankalar arasında ikinciliği Garanti BBVA, üçüncülüğü Yapı Kredi almıştır.

Halkbank 1 trilyon 90 milyar liralık aktif büyüklükle 4’üncü sırada yer aldı. Böylece Halkbank aktif büyüklüğü 1 trilyon lirayı aşan dördüncü banka unvanını aldı. Halkbank’ı 982 milyar lira ile Garanti BBVA, 930 milyar lirayla Yapı Kredi, 922 milyar lirayla Akbank, 496 milyar lirayla QNB Finansbank, 419 milyar lirayla Denizbank ve 330 milyar lirayla Kuveyt Türk izledi.

2022 yılının ilk yarısında oransal olarak aktif büyüklüğü en fazla artan bankalar ise yüzde 54 artışla Emlak Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası birinciliği paylaşırken, ikinciliği yüzde 41 artışla Vakıf Katılım Bankası, üçüncülüğü ise yüzde 36 artışla Denizbank almıştır.

Katılım Bankaları arasında aktif büyüklüğü en büyük banka Kuveyt Türk’tür. Ülkemizde mevcut 6 katılım bankası arasında yer alan Kuveyt Türk aktif büyüklük açısından ilk 10 banka arasına girmiştir.

Not: Rakamlar yuvarlanarak alınmıştır.

 • 11
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 3
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir