Nebati: Devlete borçlar 48 ay taksitle ödenecek
 1. Anasayfa
 2. Genel

Nebati: Devlete borçlar 48 ay taksitle ödenecek

0

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması olduğunu söylediği düzenlemenin ayrıntılarını açıkladı. Borç yapılandırma paketinde vade 4 yıl olacak. Bakan Nebati, “Devlete borçlar 48 aylık taksitler halinde ödenecek. Peşin ödemede yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek” dedi.

İzmir Ticaret Odası(İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO), İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) işbirliğiyle Swiss Otel Büyük Efes Smyrna Salonu’nda düzenlenen İzmir İş Dünyası Toplantısı’na katılan Nebati, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Yapılandırma Kanunu’nun detayları hakkında bilgi verdi.

Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, İl Özel İdareleri ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları’na ödenmesi gereken kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri detaylandıran Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, devlete olan borçların 48 taksitle ödeneceğini ve peşin ödemede ÜFE tutarının yüzde 90’ından vazgeçileceğini açıkladı.

Nebati, “Vatandaşlarımız yapılandırılan borçlarını 4 yıla yayılan aylık taksitler halinde ödeyebilecekler. Ödeme süresini uzun tuttuk ancak daha kısa sürede ödemek isteyenlere de ayrıca avantajlar getiriyoruz.

Yapılandırılan borçlar peşin ödenirse, yurt içi-ÜFE tutarının yüzde 90’ından vazgeçiyoruz. Eğer yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlıyoruz.

Vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun borcu bulunan vatandaşlarımızın 2 bin lirayı aşmayan borçlarını siliyoruz.

Bir kişinin, 31 Aralık 2022 tarihinden önce ödenmesi gereken borçlarının toplamı 2.000 lirayı aşmıyorsa bu düzenleme kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere hiçbir şart aramadan borçlarını siliyor, alacağımızdan vazgeçiyoruz.

Böylece, bu borçlar nedeniyle vergi dairelerimiz takip işlemleri yapmayacak, vatandaşımız da takibe muhatap olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Vergi ve prim borçları başta olmak üzere, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna süresinde ödenememiş borçların cezaları kaldırılarak ödeneceğini dile getiren Nebati, “Bu güne kadar diğer yapılandırma yasalarında kapsama alınmayan adli para cezaları dahil olmak üzere idari para cezalarını da yapılandırma kapsamına alıyoruz.

Bunların faizlerini de düşük bir oran ile güncelleyerek ödenmesini daha kolay hale getiriyoruz. Bu yapılandırma kanununda vergi dairesine ödenmesi gereken hangi tür borç olursa olsun yapılandırılacak” açıklamalarında bulundu.

Nebati, 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergilerin ise beyanname verme süresinde kadar ödenmezse terkin edildiği için kapsama almadıklarını ve davalı olan vergi ve prim dosyalarındaki ihtilafları ise sonlandırarak ödeme imkânı getirdiklerini sözlerine ekledi. Matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesine de imkân sağlanacağını aktaran Nebati,

“İşletmelerimiz, 2018 ila 2021 yılları için, gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacak. Arttırılan matrahların vergilerini peşin öderlerse o zaman vergi aslında da yüzde 10 indirim sağlanacak” diye konuştu.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir