İşsizlik ödeneği: en az 2137 lira, en çok 4272 lira
 1. Anasayfa
 2. Genel

İşsizlik ödeneği: en az 2137 lira, en çok 4272 lira

0
İşten ayrılan vatandaşlara 10 ay süresince işsizlik ödeneğiyle beraber işbaşı, mesleki eğitim programı kapsamında günlük harçlık, kreş yardımı, toplum yararına programda öncelik, ücretsiz sağlık hizmeti, danışmanlık hizmeti veriliyor. İşsizlik ödeneği de asgari ücretle birlikte zamlandı. Bu yıl için en düşük işsizlik ödeneği 2137 lira, orta kademe 2541 lira en yüksek de 4272 lira oldu.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre İş Kanunu kapsamında geçerli bir neden olmadan işten çıkarılanlar İŞKUR aracılığıyla en az 6 ay, en fazla 10 ay boyunca işsizlik ödeneğinden yararlanabilir. İşsizlik ödeneği maaşa göre belirlenirken, en yüksek ödenek brüt asgari ücretin yüzde 80’i kadar ödeniyor. İşsiz sigortalıların yeni iş bulana kadar nakit ihtiyacı karşılanırken İŞKUR aracılığıyla yeni iş bulmaları sağlanıyor.

İşten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde başvuru gerekiyor. İşsizlik ödeneği alanlar işbaşı eğitim programı, mesleki eğitim kurslarına katılarak günlük harçlıklarını da çıkarabiliyor. İşsiz kalan kadınlara istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılmaları halinde 2-5 yaş arası çocuklar için 400 lira kreş desteği veriliyor.

İşsiz kalınan dönemde verilen devlet destekleri, ödeneğe hak kazanma koşulları, sağlık hizmeti, yeni iş fırsatları başta olmak üzere merak edilen soruların yanıtları şöyle:

1-İşsizlik ödeneği almanın şartları nelerdir?

Kendi istek, kusuru dışında işsiz kalmak, hizmet akdinin sona ermesinden önceki 120 gün hizmet akdine sahip olunması, son üç yılda 600 gün süreyle sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Sözleşmenin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuruda bulunması zorunluluğu var. Bu süre aşıldığı takdirde alınacak maaş süresi de o kadar düşüyor. Yani 10 ay maaş alacak bir sigortalı eğer 2 ay geç başvurursa 8 ay maaş alıyor. Kendi isteğiyle işten ayrılanlar alamıyor.

2-İŞKUR’un önerdiği işleri kabul etmezsen işsizlik ödeneğim kesilir mi?

Son çalışılan işin ücret ve çalışma koşullarına yakın, ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı nedene dayanmadan reddedenlerin ödeneği kesilir. Ayrıca, denetimlerde işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı çalıştığı tespit edilenlerin de ödeneği yeniden başlatılmamak üzere kesilir.

3- İşsizlik ödeneği kaç ay süresince veriliyor?

İşten kendi istek, kusuru dışında ayrılana verilen ödenek geçmiş prim gün sayısına göre 6 aydan başlayıp 10 aya kadar çıkıyor. İş buluncaya kadar nakit ihtiyacı karşılanırken, ödenek son brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yılda 600 prim gün ödenmesi durumunda 180 gün, 900 gün prim 240 gün, 1080 gün prim ödenmesi durumunda 300 gün süreyle ödenekten yararlanılabilir.

4- Daha önce işsizlik ödeneğinden yararlanan sonraki yıllarda da hak kazanabilir mi?

Daha önce işsizlik ödeneğinden yararlandıysanız hak kazanma şartlarını kazanma halinde yeniden ödenek alınabilir. Yeni bir ödeneğe hak kazanamayacak şekilde işten ayrılma halinde daha önce durdurulan hak sahipliği varsa oradan kalan süre kadar işsizlik ödeneğinden faydalanılabilir.

5-İşe girer girmez İŞKUR’a bildirmek zorunda mıyım?

Gelir getirici işte çalışmaya başlayanların bir gün dahi olsa 15 gün içinde İŞKUR’a bilgi vermeleri gerekiyor Mücbir sebepler dışında bu süre geçerse hak sahipliği süresinden düşülür.

6-İşsizlik ödeneğine haciz konulabilir mi?

İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değildir, nafaka borçları dışında haciz ve başkasına devredilemez.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir