Türkiye Finans’ın sahibi İsviçre’de 1 milyar dolar batırdı
 1. Anasayfa
 2. Bankalar

Türkiye Finans’ın sahibi İsviçre’de 1 milyar dolar batırdı

0

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın hâkim ortağı Saudi National Bank, İsviçre’den gelen haberle sarsıldı.

İsviçreli finans devi Credit Suisse’nin %9,9’unu elinde bulunduran Suudiler, Credit Suisse ile UBS arasında imzalanan satış anlaşmasıyla büyük bir kayba uğradı.

Credit Suisse hisselerini 3,82 İsviçre frangı ödeyerek satın alan Araplar hisseleri 0,76 franktan geri satmak zorunda kalınca neye uğradığını şaşırdı.

Saudi National Bank yöneticileri CNBC’ye yaptıkları açıklamada hisse geri anlaşmasıyla yaklaşık %80 oranında zarar ettiklerini ve toplam kayıplarının 1 milyar doların üzerinde olduğunu bildirdi.
Saudi National Bank’tan yapılan açıklamada, “Aralık 2022 itibariyle, SNB’nin Credit Suisse’deki yatırımı SNB’nin toplam varlıklarının %0,5’inden azını ve bankanın yatırım portföyünün yaklaşık %1,7’sini oluşturuyor. Credit Suisse değerlemesindeki değişikliklerin bankamızın büyüme planları ve ileriye dönük beklentileri üzerinde hiçbir etkisi yoktur.” denildi.

Arap bankalarının paraları buhar oldu

Riyad merkezli Saudi National Bank, Credit Suisse’in %9.9’luk hissesine geçtiğimiz yılın Kasım ayında 1.5 milyar dolar ödemişti. Yeni değerlemeye göre hisselerin toplam değeri 350 milyon dolara geriledi. Yani banka bu yatırımdan 1 milyar 150 milyon dolar zarar etti.

Credit Suisse’in ikinci en büyük yatırımcısı olan Katar Yatırım Otoritesi de bankada %6,8’lik bir hisseye sahip ve o da büyük bir kayıp yaşadı. QIA daha fazla ayrıntı talebine yanıt vermedi.

Aralık 2022’de Credit Suisse, aralarında Saudi National Bank, Katar Yatırım Otoritesi ve Suudi Olayan Grubu gibi büyük Körfez bankaları ve devlet varlık fonlarının da bulunduğu yatırımcılardan yaklaşık 4 milyar dolar fon toplamıştı.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir