Garanti BBVA Genel Müdür Yrd. Okçu: Çalışanlarımızın yüzde 58’i kadın
 1. Anasayfa
 2. Garanti BBVA

Garanti BBVA Genel Müdür Yrd. Okçu: Çalışanlarımızın yüzde 58’i kadın

0
Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Tuba Köseoğlu Okçu ” Tüm çalışanlarımızın yüzde 58’i kadın, orta ve üst düzey yöneticilerimizin ise yüzde 40’ı kadın. Birleşmiş Milletler’in Kadının Güçlenmesi İlkeleri’nin ilk imzacılarındanız” dedi.

Sürdürülebilir Gelecek Programı’nın bu haftaki konuğu Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Tuba Köseoğlu Okçu oldu.

Okçu “ Kurumun kendi başına koyduğu uygulamaların, ürünlerin, politikaların olması tek başına yeterli değil. Bunun kurumun çalışanları tarafından sahiplenildiği ortamlarda bir fark yaratmak gerçekten mümkün. Sürdürülebilirlik kurumun ayrılmaz bir parçası olması olmazsa olmaz” diye konuştu.

Garanti BBVA için sürdürülebilirliğin iklimle mücadele ile başladığını ve 16 yıl öncesine kadar geri gidilen bir hikaye olduğunu ifade eden Okçu “Sürdürülebilirliği sadece çevresel veya finansal boyutu ile değil çevresel boyutu ile ele alıyoruz” dedi

İnsan kaynakları politikalarında, çalışanın sürdürülebilir gelişimi için yapılan uygulamaları üçlü bir sacayağı olarak açıklayan Okçu “Öncelikle çalışanın farkındalığının sağlanması gerekiyor. Sürekli gelişim kurumun itekleyerek yapacağı bir şey değil. İkincisi bu gelişim araçlarının sunulması gerekiyor. Üçüncüsü ise bunu yaparken zorluklara karşı mücadele edebilme ruhunu sağlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde üst üste 7. senedir yer aldıklarını hatırlatan Okçu “Kadının sosyal ve ekonomik alandaki mevcudiyetinin güçlü bir mevcudiyet olmasını temin etmek, kadının karar alma mekanizmalarında aktif rol almasını temin etmek, hem iş dünyasında hem toplumsal dünyada tam eşitliği sağlayabilmek, kısacası eşitliğe dayalı bir kültür oluşturabilmek Garanti BBVA’nın olmazsa olmaz kültür parçalarından bir tanesi. O nedenle tesadüfi değil. Tüm çalışanlarımızın yüzde 58’i kadın, orta ve üst düzey yöneticilerimizin ise yüzde 40’ı kadın. Birleşmiş Milletler’in Kadının Güçlenmesi İlkeleri’nin ilk imzacılarındanız. Kadınlara yönelik kadın yönetici mentor programlarımız var” diye konuştu.

İklim değişikliği ile ilgili ise Okçu “Faaliyetlerimizi bu alanda kurum olarak yaptıklarımız ve çalışanlarımızın verdiği destek olarak ikiye ayırabiliriz. Bütün binalarımızda olmazsa olmaz olan İSO 14001 Çevre Yönetim sertifikası var. Sıfır atık konusunda çalışmalarımız var. Karbon yoğunluğunu azaltacak çalışmalarımız devam ediyor ” şeklinde konuştu.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir