Endonezya, Visa ve Mastercard ile ödemeleri kaldıracak
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya

Endonezya, Visa ve Mastercard ile ödemeleri kaldıracak

0

Endonezya Merkez Bankası Visa ve Mastercard ile ödemeleri kaldırıp kendi yerel ödeme sistemini tanıtacak.

Geçtiğimiz hafta Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, yetkili birimleri yabancı ödeme sistemlerinden uzaklaşma ve yerel bankaların kartlarını kullanma çağrısı yapmış, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımları örnek göstermişti.

Birçok konuda avantaj sağlayacak

Endonezya’nın kendisini jeopolitik aksaklıklardan koruması gerektiğini belirten Widodo, “Çok dikkatli olun. ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımları unutmamalıyız. Visa ve Mastercard sorun yaratabilir” demişti.

Devlet Başkanı’nın konuya ilişkin açıklamasını değerlendiren Merkez Bankası sözcüsü Erwin Haryono, yerel işletmelerle yeni girişim konusunda görüştüklerini belirterek ‘yüzde 90 oranında ilerleme kaydettiklerini’ dile getirdi. Yerel kartların düşük kullanım ücretleri de dahil olmak üzere pek çok avantaj sunacağını vurgulayan Haryono, “ABD’nin Visa veya Mastercard gibi yabancı ödeme ağlarına bağımlılık artık gerekli olmayacak” dedi.

Mir ödeme sistemi kullanılacak

Endonezya Kredi Kartları Birliği (AKKI) Yönetim Kurulu Üyesi Dodit Proboyakti ise RIA Novosti’ye verdiği demeçte, Endonezya’nın yerel finans ağını desteklemek için Rusya’nın Mir ödeme sistemi deneyimini uygulayacağını kaydetti.

AKKI Direktörü Steve Marta’ya göre Endonezya’nın bankalar arası sistemi GPN halihazırda yalnızca yerel banka kartlarını destekliyor ve kredi kartlarıyla yapılan uluslararası işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için bazı düzenlemeler gerektiriyor.

ABD’nin Rusya’ya yönelik 2014’ten bu yana uyguladığı ekonomik yaptırımlar nedeniyle Moskova kendi yerel kart sistemi Mir’i yürürlüğe sokmuş ve bu kapsamda Yerel Ödeme Kart Sistemi’ni (NSPK) hayata geçirmişti. Böylelikle ABD merkezli şirketlerin fişi çekmesi durumunda tüm Visa ve Mastercard işlemlerinin sorunsuz bir şekilde devralınması hedeflenmişti.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap