1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Türkiye’deki bankaların şube başına kar rakamları

Türkiye’deki bankaların şube başına kar rakamları

featured

Bankalar 2020 yılı bilançolarını açıkladılar. Elde ettikleri karın şube sayısına bölünmesiyle şube başına kar rakamlarına ulaşabiliyoruz.

Şube başı verimlilik ve kârlılık kavramları bankaların yeni şube açarken önem verdikleri iki kriter. Şubenin bulunduğu bölgenin bankacılık potansiyeli şubenin kârlılığına etki eden unsurların başında yer alıyor. Banka üst yönetimleri şube yatırımının en az 24 ayda geri dönmesi istemektedir. Son dönemde Türkiye’de bankaların gerçek bankacılık faaliyetlerine odaklanmasıyla birlikte faiz dışı gelirler önem kazanması da şubeler ve bireysel bankacılığın ön plana çıkmasında önemli rol oynadı. Düşen kâr marjlarına karşılık bankalar, şube başına kârlılıkta da lider olmaya çalışıyorlar.

31 Aralık 2020 bilançolarına göre şube başına karlılıkta zirvede geçen yıl da birinci olan Akbank yer almaktadır. Garanti BBVA ikinci ve Ziraat Katılım Bankası ise üçüncü sırada yer alıyor.

Bir önceki yılla karşılaştırdığımızda 2020 yılında şube başına kar artışında Yapı Kredi, Vakıfbank, Vakıf Katılım ve Albaraka Türk’teki artış dikkat çekmektedir.

Geçtiğimiz yıla göre şube başına karı azalan bankalar ING, HSBC, Alternatifbank, ve Emlak Katılım Bankası‘dır. Geçtiğimiz yıl şube başına zarar açıklayan Şekerbank bu yıla kara geçerken Burganbank ise şube başına zarar açıkladı.

Türkiye’deki bankaların dört yıllık şube başına kar rakamları:

SPK-SEGEM-BES VE BANKA SINAVLARINA HAZIRLIK KİTAPLARIMIZ

SİPARİŞ VE WHATSAPP BİLGİ HATTI0 530 150 47 12

Yorum Yap

Yorum Yap