1. Ana Sayfa
  2. Genel

Türkiye Bankalar Birliği’nden bankaların kar dağıtımına ilişkin açıklama

Türkiye Bankalar Birliği’nden bankaların kar dağıtımına ilişkin açıklama
+ - 0
Türkiye Bankalar Birliği temettü kısıtlamasıyla ilişkili “Olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları çerçevesinde 2020 yılı dönem net kârından yüzde 10’ununa kadar karşılanması uygun görülmüştür” açıklamasını yaptı.

Türkiye Bankalar Birliği temettü kısıtlamasıyla ilgili olarak yayımladığı açıklamasında uluslararası uygulamalarda olduğu gibi, ihtiyatlı bir oranda yeniden kâr dağıtımına izin verilmesinin bankacılık sektörü, yatırımcılar ve piyasalar açısından olumlu olacağını belirtti.

Birlik, olası kâr dağıtım taleplerinin, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları çerçevesinde 2020 yılı dönem net kârından yüzde 10’ununa kadar karşılanmasının BDDK tarafından uygun görüldüğünü belirtti.

Açıklamada, “Güçlü özkaynakları yanında sağlıklı bilanço yapısı, tecrübeli yönetimi ve ihtiyatlı yaklaşımı sayesinde bankacılık sektörü yakın dönemde yaşanan şokları başarılı olarak yönetmiş, ekonomik faaliyetin finansmanına ve ödeme sisteminin etkin çalışmasına katkı sağlamaya devam etmiştir. Temel bankacılık performans göstergeleri düzenlemelerin öngördüğü düzeylerde ve uluslararası ortalamalara yakın seyretmiştir. ” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada BDDK’nın 2018 ve 2019 yılına kar dağıtımına izin vermediği, 2020 yılında elde edilecek karlar ve öncesinde özkaynaklar altında tutulan karın dağıtıma konu edilmemesinin faydalı olacağı görüşü hatırlatıldı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap