Deutsche Bank CEO’suna göre Almanya resesyondan kaçınamayacak
  1. Ana Sayfa
  2. Deutsche Bank

Deutsche Bank CEO’suna göre Almanya resesyondan kaçınamayacak

0

Deutsche Bank AG CEO’su Christian Sewing Avrupa gaz krizinin yarattığı ekonomik risklere dikkat çekerek Almanya’nın artaan enerji fiyatları gölgesinde resesyona ilerlediğini belirtti.

Handelsblatt gazetesinin Frankfurt’taki etkinliğinde konuşan Deutsche Bank AG CEO’su Christian Sewing enerji fiyatlarının bir süre daha yüksek kalacağını ve yüksek fiyatların Almanya ekonomisine karşı tehdit oluşturduğunu söyledi. Sewing “Yüksek fiyatlar ve arz sıkıntıları Almanya’da resesyonu önleyemeyeceğimiz anlamına geliyor” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan enerji krizi, Gazprom’un Kuzey Akım 1’i süresiz kapatmasıyla yeni bir boyut kazanmıştı.

Avrupa Birliği enerji krizinin ekonomik çöküşe dönüşmemesi için birçok önlemi değerlendiriyor. AB Enerji Bakanları Brüksel’de cuma günü bir araya gelecek.

Sewing daha önce Rusya’nın gazı tamamen kesmesinin Almanya’yı resesyona sokacağını söylemişti. Commerzbank AG dahil birçok banka, hükümetten destek gelmesini beklemelerine rağmen mevcut senaryo doğrultusunda ayırdıkları karşılıkları yükseltme ihtiyacını vurgulamıştı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap