İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Bankaların 30 Haziran 2020/2021 Yılı İlk Yarı Kar Rakamlarının Karşılaştırılması

Bankaların 30 Haziran 2020/2021 Yılı İlk Yarı Kar Rakamlarının Karşılaştırılması

featured

Bankalar 2021 yılı ilk yarı bilançolarını açıkladılar. 2021’nin ilk yarısında en fazla kar rakamına ulaşan banka 5.453 milyon TL ile Garanti BBVA‘dır. İlk çeyrekte oransal olarak en büyük kar artışını yakalayan banka ise % 2433 kar artışı ile Burganbank’tır.

2021 yılı ilk yarı bilançolarını incelediğimizde kamu bankalarının karlarında önemli oranda azalışlar yaşanmıştır Üç kamu bankasına baktığımızda Halkbank’ın karı % 93, Vakıfbank’ın karı % 56 ve Ziraat Bankası’nın karı % 61 azalmıştır. Büyük ölçekli özel bankalarda ise Garanti BBVA, Akbank, Yapı Kredi ve Denizbank’ın kar artışları dikkat çekmektedir. Orta ve küçük ölçekli bankalarda ise Burganbank, Şekerbank ve HSBC’nin karlarında oransal olarak ciddi artışlar görülmektedir. Katılım bankalarında ise Emlak Katılım ve Vakıf Katılım oransal olarak en fazla kar artışını yakalayan bankalardır.

Özel bankalar arasında Türkiye Finans, ING, Anadolubank, Alternatifbank, TEB, ve Albaraka Türk’ün oransal olarak karlarında düşüş dikkat çekmektedir.

2021 yılının ilk yarısında Alternatifbank ise zarar açıklayan tek banka olmuştur.

Yorum Yap

Yorum Yap