İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Türkiye’de bankaların 5 yıllık çalışan sayısı değişimi

Türkiye’de bankaların 5 yıllık çalışan sayısı değişimi
+ - 0

Son 5 yıldır banka şube ve çalışan sayısı azalıyor.

Maliyetlerin bu denli yüksek olduğu ortamda online bankacılık devrimi bankaların müşterileriyle ilişkilerini gözden geçirmelerine neden oluyor. Türkiye’de de bu yüzden kapanan banka şube ve çalışan sayısı artıyor. Bankacılıkta gerek dijital dünyanın getirdikleri gerekse verimlilik nedeniyle şube başına çalışan sayısında düşüş yaşanıyor. 

Aynı zamanda şube dışı alternatif dağıtım kanallarının gelişmesi, mobil ve dijital bankacılık hizmetlerine olan talebin artması ve bazı hizmetlerin destek hizmeti kuruluşlarından temin edilmesi; şube ve çalışan sayısını etkilemektedir.

Akıllı telefonlara aşırı bağımlılık geliştiren yeni nesil bankacılık işlemlerini akıllı telefonlarıyla yapmayı tercih ediyor. Online ve mobil bankacılık işlemlerindeki artışın fiziki bankalara talebi azaltması ve gayrimenkul fiyatlarının yarattığı baskılar dünya genelinde bankaları şube kapatmaya zorluyor ve bu nedenle çalışan sayısı da azalıyor.

Son 5 yılın rakamlarını incelediğimizde kamu bankalarının çalışan sayısında ciddi bir değişiklik yaşanmazken özellikle Halkbank’taki çalışan sayısının düzenli artışı dikkat çekiyor. Büyük ve orta ölçekli özel bankalarda ise Garanti BBVA ve Denizbank’ın çalışan sayılarında büyük oranda değişiklik yaşanmazken İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi, QNB Finansbank ve INGnin çalışan sayısında her yıl azalış görülmektedir.

Kamu katılım bankalarının yeni açılması nedeniyle şubeleşme ve çalışan sayılarında hızlı artış yaşanmaktadır. Özel katılım bankalarında ise çalışan sayısını düzenli olarak artıran tek banka Kuveyt Türk’tür. Albaraka Türk ise son beş yılda çalışan sayısı düzenli olarak azalan tek katılım bankasıdır.

Son 5 yılın banka çalışan sayılarında değişim:

SPK-BES-SEGEM VE BANKA SINAVLARINA HAZIRLIK KİTAPLARI

SİPARİŞ VE WHATSAPP BİLGİ HATTI: 0 530 150 47 12

Yazar Hakkında

Yorum Yap