Bankacılar bayramı buruk kutluyor
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bankacılar bayramı buruk kutluyor

0

Bugün bayram…

Ramazan Bayramı tüm vatandaşlarımıza kutlu olsun…

Ülkemizde görev yapan yaklaşık 200 bin bankacının da bayramı kutlu olsun…

Ancak bankacılar bayramı buruk kutluyorlar. Seçim öncesi çözülmesi gereken sorunları görmezden geliniyor

Seçimler yaklaşıyor. Hükümet seçimler yaklaşırken EYT, ek gösterge gibi pek çok adımı atarken bankacılarda sesini duyurmaya çalışıyor.

Bankacılar, çalışma koşulları ve maaşlar konusunda bir hayli dertli…Bir dokun bin ah işit durumunda. Sitemize ulaşan pek çok bankacı sektörde çalışanların sorunlarının biriktiğini ama çözüm için hiçbir adımın atılmadığını ifade ettiler.

Peki bankacıların hangi sorunları var? Banka çalışanları ne talep ediyor?

1- Artan hayat pahalılığı ve enflasyon nedeniyle maaşlarının yetmediğini ay sonunu getiremediklerini ifade ediyorlar. Maaş artışlarının hissedilen enflasyona göre yapılmasını talep ediyorlar.

2-Çalışanlar bankalarda çalışma koşullarının giderek kötüleştiğini, iş yükünün artmasıyla birlikte banka çalışanlarına yönelik hedef baskısı, mobbing ve her an işten atılabilecekleri yönündeki ağır psikolojik baskılarda son dönemde ciddi artış yaşandığını dile getiriyorlar.

3-Bir diğer sorun ise vergi dilimi sorunu. Gelir vergisi dilimlerinin enflasyon oranında güncellenmesini istiyorlar. Pek çok bankacı yılın ikinci yarısından itibaren bir üst vergi dilimine tâbi olmaları nedeniyle daha fazla vergi kesintisinin oluşması ve ücretlerinin düştüğünü söylüyor.

4-Bankacıların diğer bir ortak sorunu ise promosyon. Bankacılar promosyon alamadıklarını ifade ederken belki bu ödemenin promosyon olarak değil de yılda bir defaya mahsus olmak üzere özel bir prim şeklinde ödenmesini istiyorlar.

5-Banka çalışanları yaşadıkları ağır hedef baskısı ve fazla çalışma saatleri ile yoğun stres altında çalışma ortamına ek olarak, özel banka çalışanlarının sürekli iş kaygısını da üzerine koyarak geçimini sağlamaya çalışması nedeniyle yıpranma payı verilmesini talep ediyorlar.

6-Yemek ücretleri en büyük sorunlardan biri. Bankaların verdiği günlük yemek ücretleri ile hiçbir bankacı karnını doyuramıyor. Yemek ücretlerinin sık sık güncellenmesi bankacıların dile getirdiği sorunlardan biri…

7-Özellikle kamu bankalarında çalışan taşeron firmalara ait dış kaynak çalışanları kadro istek talepleri de maalesef bu dönemde yanıtsız kalıyor. Bu statüde çalışanların biran önce sorunlarının çözülmesi gerekir.

En çok dile getirilen sorunlar bunlar…Ama liyakat, eşit işe eşit ücret, sendikaların daha aktif olması, kreş sağlanması, yeşil pasaport, kıyafet serbestliği, büyükşehirlerde ulaşım yardımı gibi talepler pek çok banka çalışanının istekleri arasında yer alıyor.

Banka çalışanlarının sorunlarını hem hükümet hem de özel banka sahipleri görmeli ve çözüme yönelik adımlar hızlıca atılmalıdır.

Bu kadar sorunlar arasında bankacılara iyi bayramlar diliyorum….

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap