Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku: 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 hedeflerini anlattı
 1. Anasayfa
 2. Albaraka Türk

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku: 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 hedeflerini anlattı

0

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, “Bankacılık Söyleşileri” kapsamında AA muhabirine bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve Albaraka Türk’ün performansına ilişkin değerlendirmede bulundu.

2019’un zor bir yıl olduğunu, 2018’in ikinci yarısındaki kur şoku ve TL’ye olan güven kaybının bu döneme kadar etkisini sürdürdüğünü belirten Utlu, Türkiye’nin makroekonomik verileri açısından zor geçmesinin yanında küresel riskler ve ticarette yaşanan gelişmelerin olmasının hamle yapmayı da zorlaştırdığını ifade etti.

Utku, yılın ikinci yarısından itibaren baz etkisiyle enflasyonun düşüşü ve faizlerin aşağı inmesiyle belli bir iyileşme sağlandığını dile getirerek, “Bunu kredi rakamlarının gidişatından ve büyüme tahminlerinden görebiliyoruz.” dedi.

Katılım sektörünün, bankacılık sektörünün geneline nispetle daha dengeli bir süreç yürüttüğünü ifade eden Utku, şöyle devam etti:

“Aslında faiz hadlerinin arttığı 2018-2019 yılları katılım bankalarının kar payları iş modelleri gereği konvansiyonel faiz düzeyinden bir hayli geri kaldığı için fon toplama tarafında katılım bankalarının görece zorlandığı ve bilançolarının dolarize olduğu dönemler oldu. Buna rağmen, 2019 Ekim ve 2018 Ekim aylarındaki katılım bankalarının toplam kar-zarar durumuna baktığımızda karı azalsa da sektöre kıyasla büyük bir düşüş gözükmüyor.

Burada katılım bankacılığının prensiplerinin önemi ortaya çıkıyor. Reel ekonomi odaklı ve varlık temelli ticaret ve bankacılık yapıldığı için kriz dönemlerinde sektörde sağlam bir liman olarak ortaya çıkıyor. Zaten 2019’da da sektör içindeki pay artış gösterdi. Gerçek bir mal ve hizmet alımı ve ticareti söz konusu olduğu için katılım sektörü krizin etkilerine karşı sektöre göre bir kat daha savunma yapabilme imkanına sahip oluyor.”

Utku, katılım sektörünün gelecek yılda da finansman maliyetlerinin düşüşüyle birlikte fon kullandırmaya ve ekonomiye katkı vermeye devam edeceğini söyledi.

Kullandırılan fonların ekonomiye direkt katkısının olmasının katılım bankalarının en büyük özelliği olduğuna dikkati çeken Utku, “Bu özellik katılım bankaları tarafından 2020 yılında da kullanılacaktır. Reel ekonomiye özel her zaman olduğu gibi paketler olacak fakat 2020’de teknolojik gelişmelere ve blockchain teknolojisine yönelik paketlerin de artarak devam edeceğini öngörüyoruz.” diye konuştu.

Albaraka Türk Genel Müdürü Utku, Merkez Bankası’nın son toplantısında politika faizini 200 baz puan indirdiğini anımsatarak, “2020 yılında enflasyonun düşüşü ve ekstra bir şokla karşılaşılmadığı müddetçe 2020 sonuna kadar yaklaşık yüzde 2 gibi bir alan daha açılabilir. Bu alan 2020 yılındaki TCMB 12 toplantısının temelini oluşturacaktır.” dedi.

Dolayısıyla 2020 yılının 2019’a nispetle bekleme yılı ya da küçük faiz indirimlerinin olduğu bir yıl niteliği taşıyabileceğini tahmin eden Utku, bu durumun enflasyonun gidişatına, küresel risklere ve ekstra şokların olup olmamasına bağlı olarak gözlemleneceğini dile getirdi.

Melikşah Utku, Albaraka Türk olarak 2019 yılı için yüzde 0,5-1 arasında büyüme beklediklerini söyledi. Son çeyrekteki büyümenin tüm seneye olumlu etki edecek derecede olacağını tahmin eden Utku, bir süredir düşüşüne devam eden enflasyonun yıllık bazda yüzde 12’nin altında kalmasını beklediklerini söyledi.

Melikşah Utku, Albaraka Türk olarak, üçüncü çeyrek sonunda aktif büyüklüğün önemli miktarda yurt dışı yükümlülüğünün ödemesine rağmen, 46 milyar TL’ye çıkardıklarını belirtti.

Geçen yıl bilançoyu büyütmek yerine kendilerini şokların etkisinden korumaya ve dengeli bir süreç yürütmeye gayret ettiklerini söyleyen Utku, organizasyon yapısı açısından genişlemeye devam ettiklerini bildirdi.

Utku, sektörün şube sayısı azalırken katılım bankalarının bu alanda genişlemeye devam ettiğinin altını çizdi.

Albaraka Türk’ün eylül sonu itibarıyla 230 şubesi bulunduğunu ifade eden Utku, “Müşteriye erişim kanallarımızı çeşitlendirmeye gerek iş birlikleri gerek dijital gerekse de fiziksel yapılarla devam ediyoruz. Bu minvalde, ATM sayımızı artırmanın yanı sıra PTT ile geçtiğimiz yılın sonuna doğru yaptığımız anlaşmaya 2019 yılında da devam ettik. PTT ile imzalanan ortak ATM anlaşmasıyla Albaraka Türk müşterileri sayısı 3 bin 500’ü geçen PTT Matik’lerden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oldu. Bunun yanı sıra dijital bankacılık alanında da birçok yeniliği müşterilerimizin kullanımı ve deneyimine sunduk.” şeklinde konuştu.

Melikşah Utku, sektörde öncü olmaktan ziyade kendilerini geliştirmeye ve ekonomiye katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti.

Yürüttükleri dijitalleşme programını daha da ileri bir noktaya taşıyarak, müşterilerin kanal göçünü tamamlama ve ürünleri dijital kanallardan kullandırma sürecini tamamlayacaklarını anlatan Utku, dijitalleşme programının yanı sıra, teknoloji üretme, kullanma ve bunu ihraç etme konusunda da atılımlarının olacağını söyledi.

Utku, özellikle müşterilerin bankacılık işlemlerini online olarak gerçekleştirmesi ve açık bankacılık hususunda gelişme sağlamaya çalışacaklarını ifade etti.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir