1. Anasayfa
  2. Gayrimenkul Değerleme Lisansı Sınavlarına Hazırlık Kitapları

Gayrimenkul Değerleme Lisansı Sınavlarına Hazırlık Kitapları


SPK GAYRİMENKUL DEĞERLEME LİSANSI

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı kimdir?

*Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından istihdam edilen veya değerleme şirketleri ile sözleşme imzalamak suretiyle değerleme hizmeti veren ve Kurulun lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde kendilerine Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı verilen kişilerdir.

Kimler Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olabilir?

*Gayrimenkul Değerleme Lisans Belgesi alabilmek İçin: Bölüm fark etmeksizin 4 yıllık fakülte mezunu olup Gayrimenkul Değerleme Lisans Sınavına girip başarılı olmak gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Lisans Sınavında başarılı olanlara tecrübe şartı aranmaksızın Sermaye Piyasası Lisanslama ve Sicil Tutma Kuruluşu Tarafından Gayrimenkul Değerleme Lisans Belgesi verilir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak görev yapabilmek için tecrübe şartı vardır. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olabilmek için 3 yıllık iş tecrübesi gereklidir.

Sınav hangi illerde yapılmaktadır?

*SPK Lisanslama sınavları 12 farklı ilde düzenlenmektedir. Sınav Merkezleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Konya, Antalya, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep illeridir.

Gayrimenkul Değerleme Lisansı sınavı ne zaman yapılmaktadır?

*Gayrimenkul Değerleme Lisansı yazılı sınavı Haziran ve Aralıkta olmak üzere yılda iki defa yapılmaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Lisansı sınavında hangi derslerden sorumluyuz?

*Gayrimenkul Değerleme belgesi için 4 dersten sınava girmek zorundayız.Başarılı olabilmek için her dersten 50 ve bu dört dersin ortalaması ise 60 olmak zorundadır. Sınavlar, 5 seçenekli çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Her dersten soru sayısı  25’tir. Yanlışlar doğruyu götürmemektedir

1-Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve etik kurallar

2-Gayrimenkul mevzuatı

3-İnşaat ve gayrimenkul muhasebesi

4-Gayrimenkul değerleme esasları

***Gayrimenkul Değerleme sınavına girip 1 ve 4 no’lu derslerde başarı şartlarını sağladığımızda Konut Değerleme Lisansı almaya hak kazanırız.

GAYRİMENKUL DEĞERLEME LİSANSI KONU ANLATIMLI MODÜLER SET

GAYRİMENKUL DEĞERLEME LİSANSI SORU BANKASI MODÜLER SET

GAYRİMENKUL DEĞERLEME SINAVINA HAZIRLIK KİTAPLARI SİPARİŞ VE WHATSAPP BİLGİ HATTI:

0 530 150 47 12